صفحه‌اصلی اخبار دستور ترور شهید آیت را خود بنی صدر به منافقین داده بود
 

دستور ترور شهید آیت را خود بنی صدر به منافقین داده بود

دستور ترور شهید آیت را خود بنی صدر به منافقین داده بود

دکتر علیمحمد بشارتی، عضو اولین شورای فرماندهی سپاه، عضو ستاد استقبال از امام (رحمتاللهعلیه)، از بنیانگذاران سپاه، مسئول اطلاعات و تحقیقات سپاه، نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی، عضو هیأترییسه مجلس، قائم مقام وزیر امورخارجه و وزیر کشور بوده است. وی از اوضاع کشور در اوایل پیروزی انقلاب میگوید و توضیح میدهد شرایط کشور چگونه بود که پس از ترور شهید آیت، کسی تعجب نکرد.

--------------------------------------------------------------

آقای دکتردر رابطه با نحوه آشناییتان با شهید آیت توضیحی بدهید.

ایشان استاد حقوق دانشکده حقوق بودند و جامعه شناسی تدریس میکردند ما هم در آن زمان دانشجو ایشان بودیم

چه سالی؟

-سال 51. در آن زمان بسیاری از اساتید خود فروخته و تحت تاثیر وعده و وعیدهای شاه قرار گرفته بودند و دانشگاه به طورکلی از حالت سیاسی خارج شده بود اما آقای دکتر آیت از این جهت متفاوت بودند و یک استاد برجسته و مبارز بودند. اظهار نظرها و موضع گیری های ایشان همه نشان از مخالفت با رژیم میداد. طبعا ما هم که آن روزها انقلابی بودیم، به طور طبیعی به ایشان گرایش پیدا کردیم. درس ما هم که جامعه شناسی بود. خب جامعه شناسی هم که اصلا یک درس سیاسی است.

اگر خاطره ای از آن دوران دارید ؟

ما از واحدهایی را که با ایشان داشتیم اکثرا نمره های بسیار بالا میگرفتیم. یادم یک روز امتحان جامعه شناسی داشتیم من در پاسخ به سوالات ایشان تمام نقطه نظرات آقای دکتر آیت رانوشتم .بعد در برگه امتحانی نوشتم با اجازه استاد و شروع کردم به ردکردن تمام نظرات ایشان. جالب اینکه بدانید اصلا به ایشان بر نخورد و به نظرات من احترام گذاشتند و نوشتند نمره شما بالاتر از بیست است! خب واقعا کدام استاد هست که ازاو انتقاد کنی واینطور برخوردکند ؟ دکتر آیت در آن دوره از این جهت ممتاز بود.

آیا ساواک به واسطه فعالیتهایتان در دانشگاه با شما برخوردی نکرد؟

چرا. به همین خاطر هم ما را در دانشگاه دستگیر کردند. خب البته طبیعی هم بود، چون همه میدانستند که ما مخالف رژیم هستیم . دکترآیت را هم به همین دلیل از دانشگاه اخراجش کردند البته ایشان پس ازچندی به دعوت آقای محمد باقر لیبیسی رئیس دفتر آقای ناطق نوری در دوران وزارت کشور ،به دارالتبلیغ قم زیر نظر آقای شریعتمداری رفتند و چند صباحی برای طلاب جامعه شناسی تدریس میکردند.البته بعد از مدتی ازآنجاهم به دستورآقای شریعتمداری اخراجش کردند!

یک مقدار در رابطه با شخصیت ایشان صحبت بفرمایید ؟

آدم بسیار شجاع و صریحی بود .در زندگی شخصی بسیار ساده زیست بود .وقتی یک چیزی را تشخیص میداد هیچ چیز جلودارش نبود .استاد یک عنصری بود که نفاق را بر نمیتابید و بسیاری از افرادی را که بعدها به مقامی رسیدند قبول نداشت و آنها را نمیپذیرفت . قبل از این که بنی صدر به این روز بیافتد او ردش میکرد. آقای موسوی را پیش از آنکه به نخست وزیری برسد با اینکه هم حزبی هم بودند با مواضع تند و تیزی او را رد میکرد حتی علیه همین خانم زهرا رهنورد سخنرانی و مصاحبه میکرد

اختلافش با بنی صدر چی بود؟

اختلاف آقای آیت مثل اختلاف شهید بهشتی بود با بنی صدر بودمثلاختلاف مقام معظم رهبری با بنی صدر بود اصولا بنی صدر این قانون اساسی مبتنی بر اسلام را قبول نداشت و چون لیبرال بود و سکولار نبود دلش میخواست ایران مثل فرانسه باشد به همین دلیل هرچه در توان داشت به کار برد که به آن نتیجه ای که میخواست برسد .در جنگ تا سال 60که فرمانده کل قوا بود هیچ پولی به سپاه نمی داد چون بااو مخالف بودند .خوب اینها را خیلی ها میدانستند .خود ما چند بار علیه اش صحبت کردیم اما آقای آیت تندتر از همه صحبت میکرد بخصوص در زمانی که او هنوز در قدرت بود و هنوز جانشینی فرماندهی کل قوا ازاو سلب نشده بود. دکترآیت بنی صدر را سنبل لیبرال میدانست .چون جبهه ملی و نهضت آزادی هر دو از دور خارج شده بودند و به بنی صدر دل بسته بودند. شما ببینید مشاورین برجسته بنی صدر همه از نهضت آزادی بودند که در آن روز14اسفند هم   میبینیم همه شان درکنار بنی صدر در آن سخنرانی معروف ردیف ایستاده اند .آقای آیت تیزتر از بقیه بود و زودتر و بهتر ازبقیه بنی صدر را شناخت. به همین دلیل اسناد حاکیست که دستور ترور شهید آیت را خود بنی صدر به منافقین داده ودرواقع آنها با هم به این جمع بندی رسیدند که بزرگترین مزاحم راه آنها آقای آیت بوده

شما قطعا جلسه اعتبارنامه شهیدآیت رابه خاطردارید ازناگفته های آن جلسه بگویید؟

آقای آیت موقعی که نطق میکرد خیلی تند بود موقعی که میخواست بین طرح و لوایح حرف بزند با بهانه و بی بهانه با ارتباط و بی ارتباط علیه لیبرال ها و بنی صدر حرف میزد خب معلوم است آنها هم نمیتوانستند یک همچین موجودی را تحمل بکنند .

اونطور که گفتم زیان محاورش تند بود دوستای ایشان به همین دلیل کم بودن

بررسی اعتبارنامه آیت بهانه بود درواقع جلسه محاکمه ایشان بود که در تاریخ هم ماند. در ابتدای شروع کار مجلس به بهانه بررسی اعتبارنامه دکتر آیت یک جنگ لفظی جدی بین لیبرالها و حزب الهی ها شروع شد. ظاهر قضیه این بود که آقای آیت را میخواستند محاکمه کنند یا مثلا اعتبارنامه اش را رد کنند اما تیزبین ها و واقع گراها میدانستند پشت سر این موضوع مسایل مهمتری هست. آیت به عنوان سخنگو ضدیت با لیبرالیسم نباید در مجلس باشد . هوادارن آقای آیت هم میگفتند اتفاقا به همین دلیل که از او میترسند و دارند با او مبارزه میکنند باید در مجلس باشد تا بالاخره از او بترسند

- دلیل مخالفت اشخاصی مثل شهید محلاتی و مرحوم خلخالی با اعتبارنامه دکتر آیت چه بود ؟ شهید محلاتی شهید که شد در واقع عاقبت به خیر شد. برای اینکه ایشان و کسانی همچون آیت الله انواری طرفدار بنی صدر بودند. شهید محلاتی اعتقادش این بود که من چون من نماینده امام در سپاه هستم و امام هم گفته بنی صدر را تقویت کنید، من هم دارم بنی صدر را تقویت میکنم. ولی خب مگر ماها یا فرض بفرمایید آیت الله خامنه ای ویا آیت الله هاشمی این کار را نمیکردند . کلا اینها یک همچین سادگیهایی داشتند. البته حساب خلخالی از اینها جدا بود .او اساسا با حزب جمهوری مخالف بود ودرکل آدم آنرمالی و خود محور ی بود

اختلاف شهید آیت با میر حسین موسوی چی بود؟

آقای میر حسین موسوی در دوره جنگ هشت سال نخست وزیر بود زحمات زیادی کشید. عمده بودجه مملکت را به حنگ اختصاص داد . اینها جنبه مثبت ایشان است اما جنبه های منفی ایشان این بود که یک آدم به اصطلاح چپی بود. آدم تندویک دنده ای بود اونم دنده عقب !

یعنی چی؟

یعنی اینکه وقتی نخست وزیر شد همه آنهایی که حزب اللهی بودند و ایمان و اعتقاد راستینی به انقلاب داشتند را بیرون کرد. آقای ناطق نوری وزیر کشور ، عسگر اولادی وزیر بازرگانی ، آقای پرورش وزیر آموزش و پرورش، احمد توکلی وزیر کار همه را ایشان اخراج کرد. دکتر ولایتی وزیر خارجه را هم می خواست عوض کند که امام نگذاشت. در یک مقطعی همه اعضای کابینه اش را از چپ ها کرده بود ومعلوم نبود اینها را از کجا آورده بود.آقای بهزاد نبوی اصلا خانواده اش غیر مذهبی اند و به اتهام مبارزات مارکسیستی به زندان آمده بود ، درزندان نمازخوان شد بعد حالا یک دفعه شده بود همه کاره مملکت و مغز منفصل موسوی . اینها آنگونه که باید از انقلاب پاسداری نمیکردند .برای مثال میگویم سال 65 رفته بودم مشهد. استاندار را دیدم گفت: دارم میروم تهران .گفتم: آقا فردا دارد می آید مشهد حالا تو میخواهی بروی تهران!

شانه اش را بالا انداخت و گفت: برو بابا!

به رئیس جمهور این مملکت تا این حد بی احترامی میکردند.تصور کنید رئیس جمهور آمده مشهد آن وقت استاندار دارد از استان خارج میشود . اینها چیزهایی بودکه برایشان عادی بود. خب شهید آیت عمیقا اینها را میشناخت وبا اینها مخالف بود. یکبار شهید آیت مستند آمد گفت که خانم زهرا رهنورد در آمریکا مانکن بوده وعکس اش در پشت مجلات چاپ می شده است .

واقعیت هم داشت؟

نمیدانم اما ایشان که بی خود حرف نمی زدند حرفایش را مستند میزد یعنی میخوام بگویم از موقعی که هنوز مهندس موسوی نیامده بود سر کار ، ایشان تشخیص اش این بود و فریاد میزد این موسوی به درد این ممملکت نمیخوردو بیرون بیاندازیش ولی خب خیلی ها زبان به اعتراض باز میکردند و از موسوی دفاع میکردند . فضایی که علیه آقای آیت بود فضای بسیار تلخی بود. گفتم به شما ایشان تند بود زبان محاوره ایشان را هیچ کس نمی پسندید یعنی وقتی صحبت میکرد به قدری حرفایش در افشاگری تند بود مثل همان خانم رهنورد که آن روزی که این مطلب را مطرح کرد دیگر دوست و دشمن علیه ایشان شدند

پیش بینی های شهیدآیت درمورد امثال بنی صدروسلامتیان درست از آب در میآید اماچراوقتی ایشان نسبت به وزارت موسوی اعتراض میکند هیچ کس هشدارهای اورا جدی نمیگرد و درنهایت هم بعد از شهادت ایشان موسوی نخست وزیر می شود ؟

من فکر میکنم دو تا دلیل دارد یکی دلیل این هست که در احزاب وقتی یکفردی عضو هیئت مرکزی حزب میشود افراد چشم بسته در حمایت از اومیکوشند و او را بالا میاورند. آقای مهندس موسوی هم جز مرکزیت حزب جمهوری بود ،چند ماه بعد از انفجار هفت تیر هم وزیر امورخارجه شد من در فاصله هفت تیر تا هشت شهریور یه دوبار سه بار یه سخنرانی از ایشان شنیدم والا ما از ایشان هیچ چیزی نمیدانستیم و دیدیم یک مرتبه ایشان مطرح شد وآمددر لیست نخست وزیری خب این بخاطر حزب جمهوری اسلامی بود

اینکه امام شدیدا با حزب مخالف بودند به خاطر همین بود چون یک قوانین آهنین در مرکزیت احزاب به وجود داردکه چشم آدم را میبندد. من آقای مهندس موسوی برای نخست وزیری کشور شایسته نمیدانستم ما ها خودمان را کنار میکشیدیم و میگفتیم بگذار اینها بیایند جلو. اما این به ضرر انقلاب تمام شد چرا باید اینطوری میشد؟ چرا باید آقای محتشمی بیاید وزیر کشور بشود ؟ ایشان مدتها خارج ازکشور بود. نه کشور را میشناخت و نه مردم را و حالا هم که شده لیدر مخالفین.

بسیاری از افراد معظم و پارسا در کشور بودند که اگر آنها قدرت را به دست میگرفتند در خط امام پیش میرفتندو این همه مشکل هم برای ما پیش نمی آمد.

درد آیت این بودکه به قول دکتر شریعتی موقعی که ضربه به پیشانی امیر المومنین وارد شد، امیر المومنین درد دین داشت و احساس درد سرش را نمیکرد و مردمی که درد دین نداشتند برای پیشانی امیر المومنین غصه میخوردند.

بابا امیر المونین برای چه به این بلا مبتلا شد؟.بخاطر شما هایی که عوام هستید .جامعه ما جامعه ای بود که تحت تاثیر خارجی ها قرار میگرفت سه نفر با امام ا ز فرانسه آمدند، بنی صدر ، صادق قطب زاده و حسن حبیبی. انگار این سه تا از عرش آمده بودند .تاسف من از همین هست که چرا بنی صدر باید عضو شورای انقلاب و رئیس جمهور بشود ؟چرا آقای صادق قطب زاده بشود وزیر امور خارجه ؟

من تا به امروز هم که سال نود هست نمیدانم چرا آقای مهندس موسوی نخست وزیر شد! یکی بیاید به من بگویدکه چرا ایشان را تایید اش میکردند؟

اول انقلاب به دلیل جهل رجال بود نه قحط رجال، افرادی که رویشان زیاد بود یا پشتیبان داشتند آمدند قدرت را بدست گرفتند ما ها رفتیم قائم شدیم وگفتیم بگذارید اینها بشوند.

اماواقعا برای چی اینها باید میشدند؟ مگر چند سال زندان بودند؟ چقدر اطلاعات اسلامی داشتند ؟چقدر بلد بودن حرف بزنند؟ چقدر در خط امام شکنجه شدند و سیلی خوردند؟ ببینید امام میگوید مبارزین را بیاورید سر کار که درد مردم داشته باشند. خیلی از افرادی که تو کابینه آقای مهندس موسوی وزیر شدند الان کجا هستند؟ بعضی ها رفتن آمریکا آنجا دارند زندگی میکنند. اما برای حزب اللهی ها ی اینجا لیست سیاه درست کردند و راهشان نمیدهند .بله اینها قابل پیش بینی بود من واقعا تا امروز نمیدانم .اگر الان به من یک برگه و خودکار بدهند و بگویند نصفه صفحه در مورد شخصیت آقای میر حسین بنویس من نمیتوانم بنویسم .این به خاطر این نیست که حالا چون ایشان درفتنه اخیر اوت شده من این حرف رامیزنم ، نه ، من قبل از فتنه هم نمیتوانستم در مورد شخصیت ایشان حرف بزنم.

آخر چه بگویم ؟ بگویم ایشان چقدر اطلاعات اسلامی دارد؟ چقدر خوب میتواند حرف بزند؟ چقدرایشان سابقه مبارزاتی دارد؟ خوب آدم به احترام امام چیزی نمیگوید اما آدم خودش را که دیگرنباید فریب بدهد. آن نامه تندی که حضرت امام علیه ایشان نوشتند حتی مرکز نشر آثار امام هم چاپ نکرده . امام فرمودند اگر خدمات چند ساله شما نبود به مردم میگفتم که رو به روی انقلاب ایستاده اید خوب ما چراباید به ایشان رای بدهیم که حالا اینطوری بشود؟ آن کسانی که به نخست وزیری ایشان رای دادند باید بگویند که چرا به موسوی رای دادند ولی به آقای ولایتی رای ندادند؟

با گذشت 30سال از ترور شهید آیت اما هنوز ابهاتی در ترور ایشان وجود دارد به نظرشما چرا تاکنون به این ابهامات پاسخی داده نشده است ؟

این را باید از قوه قضائیه بپرسید. حالا به طور دقیق نمیتوانم به سوالتان جواب بدهم من شنیدم که طرح ترور در دفتر بنی صدر تهیه شده بود.و عمده آنهایی که در تدارک ترور ایشان بودند خودی ها بودند یعنی کسانی که وجود ایشان را بر نمی تابیدند اما چیزی که روشن است و به طور مشخص میشودگفت این هست که ترور کننده ها منافقین بودند ودستوررا هم خود بنی صدر داده بود آنها در خود دفتر روزنامه انقلاب اسلامی یک پرونده هایی علیه مخالفینشان داشتند که برجسته ترین آنها آقای آیت بود.

اما مجموعه افرادی که با بنی صدر همدل بودند و از ترور آیت نا خورسند نبودند، شاید یکیش هم آقای موسوی بوده اما این معنایش این نیست که ایشان موافق ترور بوده است .این اتهام حجت شرعی میخواهد و ما ها که دین داریم نمیتوانیم بی جهت به کسی اتهام بزنیم.

حرف آخر

هر چه بود شهید آیت بسیار نترس بود بیباک بود همین بی باکی کار دستش داد.ایشان حق استادی گردن ما داشت. شهید آیت حق به گردن انقلاب دارد حق به گردن خط امام دارد. علیه لیبرالیزم ایستادن خیلی شجاعت میخواست همه چی دست آنها بود از وزارت خارجه تا وزارت داخله ،از ارتش تا بودجه همه چی دست بنی صدر بود یک گروه مسلح هم داشت به نام منافقین که هرکس راکه مخالف بود سوراخ سوراخش میکردند آیت میدانست که میکشنش وقتی هم شهید شد کسی تعجب نکرد .