صفحه‌اصلی خاطرات حجت الاسلام والمسلمین شجونی: آیت خط شناس بود
 

حجت الاسلام والمسلمین شجونی: آیت خط شناس بود

حجت الاسلام والمسلمین شجونی:

آیت خط شناس بود

--------------------------

 

 

به عنوان اولین سوال رابطه شهید آیت با روحانیت چگونه بود؟

مرحوم آیت آدم پرصلابت و با جذبهای بود. آدم تودار و قرصی بود.

یک مرد پاک نهادی بود. باطنش صاف بود گرچه علی الظاهر مثل ما ریش و سیبیل این جوری نداشت ولی در باطن اما یک روحانی وارسته بود. یک عالم برجسته‌ای بود و به روحانیت عقیده داشت به ولایت فقیه عقیده داشت

می گفت این روحانیت است که پای انقلاب و اسلام می ایستد نه این به اصطلاح ملی گراها. اینها هیچ کدام نمی‌ایستند. آن کسی که پای اسلام می‌ایستد روحانیت است. آنهم نه هر روحانی‌ای. روحانی وارسته مثل امام. در طول تاریخ هم شیخ فضل الله نوری، میرزای شیرازی و شیخ محمد خیابانی، این‌ علمای برجسته‌و وارسته بودندکه پای اسلام ایستادند. آیت روحانیت راخوب می‌شناخت. در زمانی که کسی ولایت فقیه را نمیفهمید، او میفهمید و عقیده داشت. او مقام والای آیت الله کاشانی را به هیچ مقامی نمیفروخت.

برای چه ایشان انقدرنسبت به جبهه ملی ،نهضت آزادی ودر کل ملی گراها بدبین بود؟

در چشم او،ا مثال مصدق ، جبههی ملی و نهضت آزادی هیچ ابهتی نداشتند. می‌گفت اینها را یا آمریکا فرستاده ویا اگر هم اینگونه نباشد اگر به حکومت برسند برای آمریکا قابل تحمل اند وآمریکا با اینها مبارزه نمی‌کند . می گفت این جبههی ملی و نهضت آزادی آمده‌اند این نظام را از درون بپوسانند . البته چهره ی ظاهریشان هم خوب بود، همه زندان رفته بودند. شما قطعا می‌دانید که نهضت آزادی از شکم جبهه‌ی ملی درآمد و چون چاشنی مذهبی نداشتند، آیت الله طالقانی را همراه کردند و شدند نهضت آزادی.البته بگویم که اینها از روحانیت به صورت نردبان استفاده می‌کردندو بعد که کارشان تمام می شد روحانیت را می‌زدند کنار و خودشان ساخت و پاخت می‌کردند..

مجاهدین خلق هم از شکم نهضت آزادی درآمد .مهندس بازرگان می گفت اینها فرزندان معنوی من هستند البته آن نفرات اولیه شان شاید یک چاشنی مذهبی داشتند ولی بعدی ها که آمدند آبروی قبلی‌ها را هم بردند. یعنی مسعود رجوی وطن فروش و فاسد الاخلاق کار را به جایی رساند که خیابان‌هایی که به نام حنیف نژاد و امثال ذالک بود را هم عوض کردند . شما نگاه کنید مجاهدین خلق چقدر از مردم ،بازاری ها، روحانیون ، نماینده‌ های مجلس را ترور کردند، اما یک نفر از اینهایی که ترور شدند مال جبهه‌ی ملی نبود. یک نفراز اینها مال نهضت آزادی نبود. ائمه‌ی جمعه را کشتند، صدوقی را کشتند، دستغیب و اشرفی اصفهانی و مدنی را کشتند. اما یک نفر از نهضت آزادی و جبهه‌ی ملی را ترور نکردند

چرا؟

چون اینها با هم بودند و آمریکا هم اینها را می‌خواست ودر آن زمان تنهاکسی که برعلیه آنها افشاگری میکرد مرحوم آیت بود که خب اورا هم باید از سر راهشان برمی داشتند.

حالا چرا دکتر آیت ،خیلی ها بودند که برعلیه آنها حرف میزدند؟

چون آیت از همه‌ی ما جدی‌تر بود. یعنی به عمق کار آگاهی واطلاع داشت. کار کرده بود. آدم جدی‌ای بود. مثل من نبود با لبخند مسائل را بگوید. ماهمه واعظ بودیم، سرسری یک مطالبی را می‌گفتیم و می‌رفتیم پی کارمان. البته ماهم عقیده‌ای به جبهه‌ی ملی و نهضت آزادی نداشتیم. ولی او عالماً و آگاهانه به اینها عقیده نداشت، خط اینها را خط امپریالیسم می‌دانست، خط اینها را خط استعمار می‌دانست . یعنی ته توی قصه‌ی اینها را می‌دانست و چهره حقیقی اشان را هم برملا می‌کرد

حالا در همین این فتنه‌ی 88 باز هم باطن کثیف جبهه‌ی ملی و نهضت آزادی آشکار شد و مشخص شد که اینها همه با هم در یک خط هستند ولو در حزب‌های مختلف به نام مشارکت وحتی به نام مجمع روحانیون مبارز .اینها همه در یک خط هستند. آنها هم آخوندهای بی‌بصیرت و بی‌عقل و بی‌شعور هستند. حتی امام را هم فدا کردند، شهدا را هم فروختند. من می‌ترسم اینها فردا مقبره‌ی امام راهم بفروشند. یک موجوداتی اند که آمده‌اند به اسم نشر آثار امام، صدها میلیون پول این ملت را خرج میکنند .آخر آنجا چه‌کاری دارند می‌کنند؟ خود امام هم راضی نیست، اگر امام بود تمام اینها را پاک سازی می‌کرد، همین‌هایی که الان سایت جماران را درست کرده‌اند خیال می‌کنند امام آنجا نشسته و دارد حرف می‌زند.

. به هر حال من همیشه در رابطه با آیت یک کلمه می‌گفتم که آیت جانورشناس بود، خط شناس بود، خطوط را می‌فهمید و به همین علت هم آمدند از یک چنین مرد بزرگی انتقام گرفتند والبته از نظام خون‌بار اسلامی انتقام گرفتندو واقعاً یک ذخیره‌ی الهی را از میان مردم برداشتند. آیت اگر می‌ماند یا مثلا فرض بفرمایید اگر شهید بهشتی و مطهری می‌ماندند ،وضع انقلاب اینطوری نبود.

جلسه بررسی اعتبارنامه دکتر آیت یکی از جنجالی ترین جلسات تاریخ مجلس است شماهم در آن جلسه حضور داشتید از ناگفته های آن جلسه بگویید ؟

 

تا آنجا که یادم هست احمد سلامتیان بود که با اعتبارنامه‌ی ایشان مخالفت کرد. سلامتیان از دارودسته ی بنی صدر بود که دنبال او از پاریس آمده بود. مردم هم به احترام امام ، به بنی صدر و یارانش رأی دادند سلامتیان با اینکه در ایران نبود ولی جریانات را میشناخت مخ سیاسی خوبی هم داشت و می‌دانست که آیت کیست . من همه چیز یادم نیست. ولی افرادی که به اعتبارنامه‌ی ایشان رأی موافق دادند تیپ آدم‌های حسابی آن روز انقلاب بودند.

می‌دانید که سالم‌ترین نماینده های مجلس ، نماینده های دوره‌ی اول بودند. بعد از اون چپ وراست پیدا شد. ولی در همان نماینده های دوره‌ی اول هم یک سری چموش بودند که یک ضدیت و مخالفتی با حزب اللهی ها داشتندودر کل با کسانی که به روحانیت یا مسئله‌ی ولایت فقیه بها می‌دادند دشمن بودند و به همین دلیل به اعتبارنامه هایشان رأی نمی‌دادند.

شما اسامی مخالفین را که نگاه می‌کنید، می‌بینید که مثلاً ابراهیم یزدی رأی مخالف به آیت داده ، صدر حاج سید جوادی رأی مخالف داده ، احمد غضنفرپور، دکتر سحابی و مهندس بازرگان رأی مخالف داده اند.

هاشم صباغیان هم رأی مخالف داده. آقای محمد مهدی جعفری رای مخالف داده. البته ایشان یک وقتی یک خوش نامی داشت ولی گرایشش به نهضت آزادی بود. امثال مهاجرانی و خاتمی هم رای ممتنع دادند

حرف من این است که شما اگر می‌خواهید آیت را عمیقاً بشناسید، ببینید چه کسانی به او رأی مخالف داده اند؟این نکته خیلی مهمی است. اینها در مجلس به هر کسی رأی نمی‌دادند.حالا درآن طرف ببینید چه کسانی رای موافق دادند،

آیت الله خامنه‌ای رأی موافق داده، شهید شاه چراغی، شهید حقانی، شهید باهنر، عسگر اولادی، محمد یزدی،شهید محمد منتظری، شهید استکی، منوچهر متکی، شهیدعبدالحمید دیالمه، شهید شرافت که واقعاً آدم با شرافتی بود، شهید رجایی، سید محمد خامنه‌ای، محمد علی موحدی کرمانی، عباس‌علی ناطق نوری و...

حالا بنده هم جزو پادو‌های همه.در واقع ما با شناختی که از آیت داشتیم به او رأی دادیم. شما اگر موافقین ومخالفین را کنار هم بگذارید ، می بینید آنهایی که الان به مقام معظم رهبری پشت کردند ، به انقلاب و قانون اساسی پشت کردند، هما نهایی هستند که به آیت رای مخالف دادند. بروید پرونده‌ی آنهایی که رأی منفی دادند را نگاه کنید، ببینید چه عاقبت به شرهایی شدند.بعضی از آنها فرار کردند و از این مملکت رفتند و دستشان برای همه رو شد.                                                                            

 

جاج آقا در برهه ای که بنی صدر رئیس جمهور بود شهید آیت خیلی با بنی صدر مخالفت میکرد .بعضی ها شهید آیت را به تندروی متهم می کردند ونظر شان این بود که نباید با بنی صدر مخالفت کرد. نظر شما چیست ؟

 

ببینیدمی‌گویند در بحث غصب خلافت از امیرالمومنین حضرت علی ساکت بود، اما ابوذرکه باید فریاد می‌زد و فریاد هم میزد. ممکنه در یک شرایطی امام چیزی نگوید ، اما ابوذرها باید داد بزنند. خود بنده علیه بنی صدر در مجلس صحبت کردم و از رادیو پخش می‌شد، بعد از ظهر آمدند به من گفتند وقتی رادیو نطق قبل از دستور را پخش می‌کرد، ما پیش امام بودیم،امام فرمودند این‌جوری مبارزه کنید با بنی صدر که آقای شجونی شروع کردند . بعضی‌ها هم آمدند وگفتند که آقا شماها چرا قبل از امام این حرف‌ها را می‌زنید، منم خدا شاهد گفتم امامی که ما می‌شناسیم، دو روز دیگر علیه بنی صدر حرف می‌زند. از کسانی که قبل از امام پدر بنی صدر را درآورد، همین آیت بود. آیت کاملا خط وخطوط او را می‌شناخت. مردم به احترام امام 11 میلیون رأی به او داده بودند، آن وقت در روزنامه‌اش می نوشت طبق نظرسنجی محبوبیت رئیس جمهور از محبوبیت رهبر بیشتراست. این یعنی مردم ایران، بنی صدر را از امام بیشتر دوست دارند. آیت که در یک فاز بالاتر از ماها بود فنی و اصولی بنی صدر را قلع و قمع کرد. یه عده هم به او میگفتند تو تندی وافراطی هستی و داری جلوترازامام حرکت میکنی. اما آیت میگفت به زودی خواهید فهمید که بنی صدر چه کسی هست. آیت از خیلی نماینده‌های مجلس جلوتر بود. ما در مجلس نماینده ‌هایی داشتیم که خیلی آدمهای خوب و محترمی بودند، اما بقول معروف تو باغ نبودند، خط و خطوط را نمی شناختند و به آیت هم اشکال می‌کردند. و حال آنکه آیت همان‌طور که گفتم شناخت کاملی از بنی صدر و دارودسته اش داشت وبا آنها مبارزه میکرد. . آیت واقعاً بصیرت داشت. خدا می‌داند ، ما آن وقتها زیاد تو باغ نبودیم، ولی آیت تو باغ بود. بصیرت عجیبی داشت خیلی ها بهش می‌گفتندکه تندرویی. ولی در اصل خودشان کند بودند و عوض این‌که خودشان را بیاورند بالاو مثل آیت بشوند، به آیت می‌گفتند تو بیا پایین.

حاج آقادر رابطه بااختلاف دکتر آیت با میر حسین موسوی بفرمایید؟

من دربارهی شهید آیت همیشه یک جمله میگفتم وآن هم این که آیت یک جانورشناس عجیبی بود. جریا نات را میشناخت. میدانست که چه کسی آمریکایی و یا مأمور آنهاست. میدانست آمریکا چه کسی را آورده ویا چه کسی اگر سر کار بیاید آمریکایی ها آن را تحمل میکنند .

تا آنجا که من میدانم اسنادی از آقای میرحسین موسوی داشت. اسنادی هم از همسرش داشتو آن اسناد را هم می‌خواست بیاورد در مجلس، ولی همان روز شهیداش کردند.

این اسناد در چه رابطه ای بود ؟

نمیدانم ولی به هر حال درباره‌ی ارتباط آنها با خارج از کشوربوده است. شما الان تازه دارید میر حسین موسوی و همسرش را می‌شناسید.ما در انقلاب کم از اینها نداریم. همین عطاء الله مهاجرانی وزیر ارشاد آقای خاتمی . چقدر این آدم تغییر مواضع داد؟ مرتب مواضعش را تغییر می داد، یک جوری به قول معروف چرب و نرم صحبت میکرد که توانست با فریب مردم شیراز ، نماینده آنجا بشود. بعدهم آمد نماینده پارلمانی آقای هاشمی شد. بعد از آن آقای خاتمی وزارت ارشاد را به ایشان داد.حالا بعد از چند سال فریبکاری تازه باطن خود رادارد نشان میدهد . موسوی و همسرش هم همین طوری بودند. اصلاً آن اسناد را چرا سربه نیست کردند؟ چرا آن را از بین بردند؟ چرا 65 گلوله به این بنده‌ی خدا زدند ؟ 65 تا گلوله شوخی نیست. با یک گلوله هم میتوانستند شهیداش کنند. اما چنان دق و دلی داشتند که 65 گلوله به این بنده خدا زدند. هیچ کس به اندازه آیت گلوله نخورده. اینها نسبت به هیچ کس به اندازه آیت کینه نداشتند.

چرا انقدر کینه داشتند ؟

فقط به خاطر اینکه آیت اطلاعاتی داشت. آخه ببینید! آدم وقتی علم و آگاهی داره، این علم و آگاهی رنجش میده. گفت:

بلای جان من است عقل و من و هوش من       کاش گشاده نبود چشم و من و گوش من.

یک آدمی که آگاهی زیادتری نسبت به دیگران دارد، از همه بیشتر حرص و جوش می خورد، از همه بیشتر غصه میخورد.

تاریک باطنان همه در ناز و نعمتند،             ای روشنی فکر تو بر ما بلا شدی.

فکر روشن بلای جان آدم است ولی خب برای خود آدم لذت بخش است. ایرج میرزا یک شعری به طنز دارد . می‌گه: بی‌چاره آن کسی که گرفتار عقل شد                 خوش‌بخت آن که کره خر آمد الاغ رفت.                      

بعضی‌ها چه می‌فهمیدن که اصلا آیت کیست؟

آیت آمریکا را در وجود اینها می‌دید.خب بعداش هم تروراش ‌کردند و هیچ بعید نیست که دستی در کار بوده باشد. خانواده اش می‌گویند که آمدند و پرونده را بردند و معلوم هم نشد که چه کسی پرونده را برد. چه اسراری در آن پرونده وجود داشت ؟

می‌خواست میر حسین موسوی را معرفی کند یا همسرش را؟ نمیدانم

 

شما خانم زهرا رهنورد را از قبل میشناختید ؟

دورا دور میشناختم .ایشان جزء لیست منافقین در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی بود. یکی از نماینده هایی راکه برای تهران می‌خواستند بفرستند مجلس ،همین خانم زهرا رهنورد بودکه البته رای هم نیاورد. اتفاقا آن موقع هم گفت تقلب شده . الان هم که شده متفکرترین زن جهان . خود آمریکایی‌ها نوشتند علت این‌که جایزه را دادیم به رهنورد برای این بوده که بازار اپوزیسیون در ایران داغ بشود. و الا متفکر چیه؟ این خانم اگر فکر داشت که نمی‌گفت که من چون لرهستم ، شوهرم من هم که داماد لرهاست، پس تمام لرستان به شوهر من رأی داده اند! یکی نیست به این‌ خانم متفکر بگه ، لرها به پسرشان که کروبی باشد رأی ندادند، بعد بیایند به دامادشان رأی بدهند! یا مثلاً به خاطر این‌که شوهر من آذری‌زبان هست پس تمام آذربایجان به شوهر من رأی دادند. این حرف‌ها چیه؟ این حرف‌ها واسه زمان فتحعلی شاه است. این حرف ها اصلا ًبرای عهد قجره که مردم براساس عرق همشهری و این چیزها رای بدهند

خود موسوی بیست سال پنهان بود، قایم شده بود. شمر هم از افسرهای جنگ صفین بود، جانباز هم شده بود. بعد بیست سال بعد آمد سر امام حسین را برید. شمری که جزء افسرهای امیر المؤمنین بود. هیچ کس نباید به خودش اطمینان داشته باشد ، آدم باید خودش را به خدا بسپارد. خب این‌ها آزمایش خداست، آزمایش مردم است و اگر کسی خرده شیشه داشته باشدخودش را رسوا میکند خلاصه جلوی آفتاب را نمی‌شود با کاه گل گرفت، دیر یا زود خودش را آشکار می‌کند، واقعاً الان میرحسین موسوی یک وطن‌فروشه. یک منافق واقعیه، یک خائن به تمام معناست. زنش هم همین‌طور چند وقت پیش در روزنامه ها خواندم که آقای پرورش مصاحبه کرده وگفته اصلاً موسوی در زمانی هم که نخست وزیر بود از امام منفصل بود. واقعا هم همینطور بود

ترور شهید آیت همچنان پس از گذشت 30سال در هاله ای از ابهام است نظر شما چیست ؟

به نظر من ترور ایشان سفارشی بود. بی‌انصاف‌ها 65 تا گلوله به این شخصیت بزرگ زدند و البته به خودشان زدند، به دنیا و آخرت خودشون زدند.اما خب متاسفانه عوامل آن پیدا نشدندآیت مثل یک نگهبانی برای انقلاب بود که بر همه چیز اشراف داشت. اگر آیت زنده می‌ماند، موسوی حسابی لو می‌رفت. در هر صورت دیگرایشان نیست و ما باید غصه بخوریم. .من خیلی آیت را دوست ‌‌داشتم و هرگز ایشان را فراموش نمی‌کنم .

 

.