صفحه‌اصلی زندگی‌نامه نگاهی کوتاه به زندگی شهید دکتر سید حسن آیت
 
چهارشنبه، 09 اسفند 1391 ساعت 17:25

نگاهی کوتاه به زندگی شهید دکتر سید حسن آیت

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

نگاهی کوتاه به زندگی شهید دکتر سید حسن آیت

-----------

ساعت 8 صبح روز چهارشنبه 14 مرداد 1360 صدای جمهوری اسلامی ایران این خبر تكان‌دهنده را پخش كرد:

«سیدحسن آیت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مقابل منزلش توسط ضدانقلابیون به شهادت رسید»؛

و بعدازظهر همان روز، روزنامه‌ها نوشتند كه ضدانقلابیون و كینه این فریب‌خوردگان و مزدوران بیگانه در مقابله با یكی از بهترین فرزندان و پویندگان راه امام امت پی برد. بجاست كه برای تجلیل از این شهید والامقام انقلاب اسلامی ایران به شناخت زندگی پربار او بپردازیم:

وضعیت زندگی

روز سوم تیر ماه 1317 هجری شمسی در شهرستان نجف‌آباد اصفهان در خانواده‌ای روحانی و كشاورز دیده به جهان گشود. از ناحیه مادر و نیز از جانب پدر، سید بود. از ناحیه مادر، نوه مرحوم آیت‌الله سیدعلی نجف‌آبادی (كه یكی از چهره‌های بسیار درخشان عصر خود بود و در كتاب رجال اصفهان درباره او می‌نویسد كه در علوم معقول سرآمد اعوان و همرزمان خود بوده و در فقه نیز مشهور بوده است و مشاورز مرحوم آقا مدرسه‌ای می‌باشد) و پدر ایشان هم روحانی بوده است. این خانواده از ابتدا در نهایت سختی و فقر، روزگار می گذرانیده و تنها منبع درآمد برایشان، دسترنج حاصل از كشاورزی بوده است؛ لذا وی از كودكی در نهایت تنگدستی و محرومیت مادی رشد كرده و با عمق وجود، فقر و تنگدستی را لمس نموده است.

تحصیلات

كودكی و تحصیلات ابتدائی و متوسطه خود را در همین شهرستان سپری نمود. به خاطر علاقه‌ای كه به مسائل اجتماعی و مسائل مربوط به مردم و مكتبی كه در آن رشد می‌كرد، داشت، همیشه كنجكاو بود كه در جامعه چه می گذرد و به همین دلیل با پول غذا و غیره كه گاهی می‌گرفت، روزنامه تهیه می‌كرد (در آن زمان كمتر كسی همت و علاقه اینكار را داشت) و می‌خواند و بریده مطالب حساس این روزنامه‌ها را جمع‌اوری می‌كرد، یعنی از همان كودكی علاقه عجیبی به مسائل سیاسی روز داشت و با افراد به بحث و بررسی می‌پرداخت و از این نظر شاخص بود.

پس از پایان تحصیلاتش در نجف‌آباد و اصفهان، به تهران آمد. او تحصیلات علوم دینی از جمله علوم حوزه را تا حدود فقه و اصول در این شهرها به پایان آورده بود. در تهران در دانشسرای عالی در رشته تربیت معلم، در بخش ادبیات فارسی موفق به اخذ لیسانس شد (سال 1337) و بعد مطالعات خود را در رشته جامعه‌شناسی ادامه داد و به سال 1340 به اخذ فوق لیسانس جامعه‌شناسی از مؤسسه علوم اجتماعی دانشگاه تهران نایل آمد و با وجود آنكه عنوان دانشجوی رتبه اول را به دست آورده بود، برخلاف رویه معمول، به علت تسلط ملی گرایان بر مؤسسه علوم اجتماعی، از دادن بورس تحصیلی و اعزام او به خارج از كشور جلوگیری به عمل آمد؛ زیرا وی از همان دوران دانشجویی، این ملی گرایان را شناخته و همواره چهره حقیقی آنان را افشا كرده بود. در سال 1341، در كنكور دانشكده حقوق شركت كرد و در همین سال به دانشكده حقوق دانشگاه تهران راه یافت و دوره روزنامه نگاری را در مؤسسه اطلاعات گذرانیده و در طول مدت تحصیلات عالیه، علاوه بر فارسی به زبآنهای عربی، انگلیسی و فرانسه نیز آشنایی پیدا كرد.

سابقه فرهنگی

شهید آیت كه از دانشسرای عالی لیسانس گرفته بود، كار اجتماعی خود را با تدریس در آموزش و پرورش در شهرستان فریدن آغاز كرد ولی به علت اینكه می‌خواست برنامه تحصیلی خود را ادامه دهد و نیز به علت اینكه بر اثر محدودیت‌های زندگی مادی بیمار شده بود، چند سالی در كار شغلی او توقف به وجود آمد اما مجدداً كار خود را با تدریس در دبیرستان آغاز كرد و علیرغم مدارك تحصیلی متعددی كه به دست آورده بود، به علت سرسختی در مبارزه با نظام استبداد در دوران تحصیلی ، او را به شهر دامغان تبعید كردند و سالها در دبیرستآنهای همین شهر به تدریس اشتغال داشت؛ تا اینكه پس از چند سال به تهران انتقال یافت و به تدریس در دبیرستآنهای جنوب شهر تهران پرداخت.

سوابق مبارزاتی

شهید آیت از ابتدای جوانی و در همان زمانی كه دوران دبیرستان را می‌‌گذرانید، با نحوه مبارزه اسلامی آشنا شد. سالهای پس از 28 مرداد سال 1332، از دورانهای بسیار تلخ و پیچیده مبارزه ملت مسلمان ایران محسوب می‌شود. استعمارگران، با همدستی عوامل سرسپرده داخلی خود كه به طور عمده ملی‌گرایان وابسته بودند، توانستند با یك توطئه دقیق و حساب شده، نیروهای مذهبی و رهبر مبارزات اسلامی ملت، یعنی آیت‌الله كاشانی را از صحنه خارج ساخته و با یورش‌های سیاسی و نظامی نهضت اسلامی ایران را سركوب نمایند. روحانیت مجاهد كه همیشه استوانه مبارزه اجتماعی در تاریخ میهن ما بوده است، مورد تعرض آشكار و مخفی استعمارگران واقع شد؛ بر اثر طوفان تبلیغاتی كه از طرف مصدق‌السلطنه و عوامل مرموز استعمارگران شرق و غرب علیه آیت‌الله كاشانی به كار افتاد، مع‌الاسف توانسته بودند این شخصیت باارزش را به تدریج از صحنه خارج ساخته و او را منزوی نمایند. به علاوه از همین اثر تبلیغات شیطانی، حالت یأس و بدبینی نسبت به مكتب اسلام و نقش خلاق روحانیت مجاهد به وجود آوردند؛ به طوری كه مردم به علت سرخوردگی و شكستهای سیاسی كمتر حاضر به شركت در مبارزه و مواجهه با دستگاه استبداد حاكم می‌شدند. و در همین سالها بود كه استعمارگران غربی از مصدق السطلنه، یك چهره مظلوم و یك سیاستمدار وطن‌پرست و یك قطب سیاسی ساخته و پرداخته بودند؛ تا جایی كه در سایه تبلیغات وسیعی كه از همه طرف برای او صورت می‌گرفت، از او حتی یك شهید سیاسی ساخته و سوابق تاریك زندگی او را به دست نسیان و فراموشی سپردند. بسیاری از احزاب و گروههای سیاسی مثل جبهه ملی و جامعه سوسیالیست‌ها و دهها سازمان و گروه و گروهك كه ریشه همه آنها مرتبط به عوامل آشكار و مخفی وابسته به انگلیس و آمریكا بود، تنها در یك چیز اتفاق‌نظر داشتند و آن، تجلیل از مصدق‌السلطنه و شعار دادن به نفع او بود، تا بدانجا كه گروه نهضت آزادی كه در سالهای 1340 تشكیل شد، مصدقی بودن را یكی از اركان ایدئولوژی‌ سیاسی و مذهبی خود قرار داد.

در چنین جو مسموم تبلیغاتی كه از یك طرف حاكمیت مطلق نظام استبدادی شاه مخلوع و از طرف دیگر، حاكمیت مطلق عوامل آشكار و پنهان غرب برقرار گشته و در شرایطی كه یأس و نومیدی بر نیروهای اسلامی مستولی گردیده بود، آیت‌الله كاشانی و پیروان صدیق او به مبارزه با نظام استبداد ادامه می‌دادند و علیرغم سرایط سختی كه به آنان تحمیل شده بود، در هیچ مورد سكوت نكردند و در هر قضیه اجتماعی در مقابل نظام وابسته حاكم، به طور قاطع موضعگیری كردند؛ برای مثال در مقابل انتخابات فرمایشی دوره هیجدهم فقط آیت‌الله كاشانی وارد صحنه مبارزه شد. در همین مبارزه بود كه آیت‌الله كاشانی با سرسختی در مقابل حكومت جابر سپهبد زاهدی ایستاد و حتی با ارسال نامه و تلگراف به مجامع بین‌المللی و بخصوص سازمان ملل متحد، بطلان انتخابات فرمایشی مجلس را اعلام كرد. همچنین هنگامی كه سپهبد زاهدی در صدد تجدید رابطه با دولت انگلیس بود، فدائیان اسلام و آیت‌الله كاشانی بودند كه در مقابل این تجدید رابطه شوم، سرسختانه مبارزه كردند. در قضیه نفت و تشكیل كنسرسیوم، باز هم سنگر اصلی مبارزه منزل آیت‌الله كاشانی بود كه علیرغم تمام محدودیت‌های موجود، توانست صدای اعتراض ملت مسلمان و مظلوم ایران به گوش جهانیان برساند. در كلیه این حوادث اثری از ملی‌گرایان وابسته به غرب وجود نداشت و این گروهك ها آنچنان به آغوش دربار پهلوی و یا تجارت و غارتگری در سایه حكومت شاه پرداخته بودند كه اثری از آنان را در جریانات تاریخ این دوره نمی‌توان یافت.

در چنین شرایطی از مبارزه بود كه شهید آیت در نجف‌آباد و اصفهان پای به میدان مبارزه نهاد و از همان ابتدای نوجوانی در حالی كه بیش از 15 سال از عمر او نمی‌گذشت، از بركت هوش و سرشار و طینت پاكی كه داشت، راه اسلام و راه آیت‌الله كاشانی را انتخاب كرد. او در شرایطی قدم در راه آیت‌الله كاشانی گذاشت كه سخت‌ترین حملات و دشنام‌ها و تهمت‌ها هنوز نثار این پیشوای مجاهد مظلوم می‌شد و هنوز شدیدترین تبلیغات به نفع مصدق‌السلطنه و مكتب ملی‌گرایی او از هر طرف به عمل می‌امد، ولی آیت از روز اول راه صحیح را انتخاب كرد و در دام گروههای وابسته به مصدق‌السلطنه نیفتاد، به طوری كه خود او می‌گفت: من از همان سالهای 1332 كه روزنامه شورش به عنوان ارگان تبلیغاتی استعمارگران و به عنوان بزرگترین مدافع مصدق، سنگین‌ترین اتهامات و فحش های ركیك را به آیت‌الله كاشانی می‌داد، به مظلومیت این شخصیت مجاهد اسلامی پی بردم و راه او را به عنوان راه اسلام و آزادی تشخیص دادم. در آن سالها، هنوز بیش از پانزده سال از عمر شهید آیت نمی‌گذشت و او از همان ابتدا به راه حق و حقیقت هدایت گردید، و این از مسائل مهم زندگی این شهید والامقام است كه هیچگاه قدم در مسیر گمراهی ملی گرایان نگذاشت بلكه از همان سنین نوجوانی با شناخت صحیحی كه از این مسیر شیطانی و شخصیت مصدق به دست آورده بود، سخت‌ترین مبارزه را با مصدق و وابستگان او آغاز كرد و هیچگاه به پرستش مكتب ملی‌گرایان و سمبل و محور این جریان انحرافی یعنی مصدق‌السلطنه آلوده نگردید و از این جهت شخصیت این شهید مظلوم در تاریخ اخیر میهن ما قطعاً ممتاز خواهد ماند.

شهید آیت هنگام تحصیل در دانشگاه نیز روابط خود را با مكتب آیت‌الله كاشانی تحكیم كرد و در هر مناسبتی در منزل و مسجد آیت‌الله كاشانی كه به شدت مورد سانسور هیئت حاكمه و كنترل شدید پلیس بود، رفت و آمد می‌كرد.

آغاز فصل جدید در مبارزه با استبداد

پس از پایان دوره نوزدهم مجلس، نظام استبداد و حامیان خارجی او درصدد برگزاری انتخابات دوره بیستم به طور فرمایشی بودند. شاه مخلوع تظاهر به آزادی انتخابات كرده بود و نخست‌وزیر او دكتر اقبال مقدمات یك انتخابات قلابی و به ظاهر آزاد را فراهم آورده بود. در این هنگام مردم مسلمان میهن ما، به علت شرایط شدید خفقان و استبداد و بعلاوه یأس و نومیدی از شكست مبارزات گذشته، به سادگی حاضر به شركت در صحنه مبارزه نبودند، بخصوص كه دستگاه ساواك كه زیرنظر جلادی چون تیمور بختیار فعالیت می‌كرد، امكان هر نوع تحرك و مبارزه را از مردم سلب كرده بود.

از نخستین كسانی كه در این روزها پای به میدان مبارزه گذاردند، باز هم آیت‌الله كاشانی و همرزمان دیرینه او بودند. آیت‌الله كاشانی اعلامیه‌ای صادر كرد و به دنبال آن مبارزه در محیطی آكنده از ترس و وحشت شروع شد و به سرعت اوج گرفت و تظاهرات عظیم و راهپیمایی بر علیه انتخابات فرمایشی دكتر اقبال صورت گرفت و به شكست دكتر اقبال و ابطال انتخابات فرمایشی دوره بیستم كه در تابستان سال 1339 صورت می‌گرفت، منجر شد؛ و این یك پیروزی بزرگ بود.

نظام استبداد و دستگاههای جاسوسی غرب از این شكست و اوج‌گیری مجدد مبارزه، زیر پرچم اسلام به وحشت افتاده و درصدد توطئه های جدیدی برای حفظ نظام شاه مخلوع برآمدند و برای این منظور به طوری كه شهید آیت مكرراً در سخنرانیهای خود بیان می‌كرد، خط اصلی و خط بدلی استعمار در میهن ما تجدید سازمان یافت. از یك طرف مهره‌ای چون مهندس شریف امامی كه از فراماسونهای كهنه‌كار بود به نخست وزیری منصوب شد و شروع به برگزاری مجدد انتخابات دوره بیستم كرد و از طرف دیگر برای منحرف ساختن مسیر مبارزه اسلامی، تبلیغات برای مصدق‌السلطنه كه فارغ و آیوده در زندگی مرفه خود در احمدآباد بسر می‌برد، آغاز گردید و همانطوری كه در سالهای 1328 و قبل از ملی شدن نفت مصدق را وارد صحنه كردند و او هم به نوبه خود جبهه ملی را تأسیس كرد، این بار هم عوامل ورشكسته استعمار را كه تا چندی پیش با رژیم شاه سازش كرده و حتی در مقاطعه‌كاری های كلان از خوان نعمت او نصیب‌ها برده بودند، در اطراف مصدق جمع‌آوری كرده و جبهه ملی دوم را به راه انداختند كه تا در پرتو امكانات عظیمی كه نثار آنان كردند بتوانند توجه توده مردم را از آیت‌الله كاشانی دور كرده و به طرف مصدق و جبهه ملی سوق دهند.

جالب توجه است كه نسل جوان ما بداند كه سردمداران جبهه ملی دوم افراد شناخته شده‌ای چون كریم سنجابی و شاهپور بختیار بوده و ملی‌گرایان در زیر چتر مصدق و در سایه رهبری او مبارزه با استبداد! و استعمار! را آغاز كرده بودند! مع‌الاسف شرایط اجتماعی آن زمان كه در این نوشته مجال تجزیه و تحلیل آن وجود ندارد، موجب پیشرفت نسبی از این جریان انحرافی گردید و باز هم انگلیس و آمریكا توانستند در پرتو این جریان انحرافی رژیم شاه را از خطر سقوط نجات دهند. در جریان همین حوادث بود كه راه اصیل اسلامی آیت‌الله كاشانی از خط انحرافی و بدلی عوامل استعمار غرب شناخته می‌شد. دددر جریان مبارزه‌ای كه با حكومت شریف امامی صورت گرفت، این بار سنگر مبارزه، مسجد آیت‌الله كاشانی در خیابان پامنار بود كه در یك تظاهرات باشكوه، وی در حالی كه روزهای آخر عمر خود را می گذرانید در سنین كهولت به منبر رفت و سخنرانی كوبنده‌ای علیه شریف امامی و حامیان داخلی و خارجی او ایراد كرد و پس از آن، این حكومت متزلزل كه دشمن اصلی خود را می‌شناخت آیت الله كاشانی را بیشتر از گذشته مورد كنترل و سانسور قرار داد. جالب توجه است كه رهبر جدید جبهه ملی كه می‌خواست جانشین آینده مصدق السلطنه شود، یعنی اللهیار صالح، به عنوان وكیل مجلس، آن هم در انتخاباتی كه به وسیله مزدوران شریف امامی برگزار شده بود، انتخاب گردید و وارد مجلس دوره بیستم شد و در همین جا بود كه اختلاف این دو خط برای كسانی كه دنبال حقیقت بودند آشكار شد. شهید آیت در تمام حوادث این مبارزه در خط آیت‌الله كاشانی مبارزه می‌كرد و چون به خوبی درك می‌كرد كه تنها خطر، خطر رژیم شاه نیست؛ بلكه ملی گرایان وابسته مانند رژیم شاه مخلوع خطرناك هستند لذا از همان هنگام دست به افشاگری زد و از هر فرصتی برای نشان دادن حقیقت خطوط انحرافی استفاده كرد.

مبارزه شهید آیت پس از فوت آیت‌الله كاشانی

با درگذشت آیت الله كاشانی در اسفند سال 1340 صحنه مبارزه اسلامی در میهن ما خالی شد و یك دوران فترت پیش آمد. در این هنگام عملاً دو گروه در صحنه سیاسی وجود داشتند: یكی گروه جبهه ملی و پیروان مصدق بود كه نهضت آزادی برای پاسخگویی به شرایط جدید از درون آنها برخاسته بود و دیگر تشكیلات حزب زحمتكشان و دكتر بقائی حائری‌زاده و مكی، نمایندگان اقلیت دوره پانزدهم هم مجلس بودند كه بنام آیت‌الله كاشانی مبارزه می‌كردند. در این دوره فترت، شهید آیت به مبارزه خود در كنار گروه اخیر ادامه داد؛ ولی دیری نپائید كه در آسمان ولایت، خورشید فروزانی درخشیدن گرفت و حضرت آیت‌الله العظمی امام خمینی پرچم مبارزه ضدرژیم شاه و ابرقدرتهای شرق و غرب را به دوش گرفتند. با ظهور امام خمینی در صحنه مبارزه اسلامی میهمن‌مان، پیروان آیت الله كاشانی یعنی همان افرادی كه از سالهای شهریور 1320 مبارزه را در خط آیت‌الله كاشانی شروع كرده بودند نیز به نهضت امام خمینی پیوستند.

به هر حال شهید آیت از اولین كسانی بود كه به امام خمینی پیوست و از همان تاریخ به علت آشنائی هایی كه با فقیه عالیقدر، آیت‌الله العظمی منتظری داشت، با تمام وجود، خود را در خط مبارزه امام خمینی قرار داد و در تابستان سال 1342 در ارتباط با چاپ و پخش اعلامیه‌هایی در این رابطه در خیابان پامنار از طرف ساواك دستگیر و زندانی گردید.

مبارزه شهید آیت پس از 15 خرداد 1342

حركت تاریخی امام خمینی، آغاز یك فصل جدید در تاریخ نهضت اسلامی در كشورمان به حساب می‌آید. از هنگامی كه استعمارگران توانستند با توطئه‌های شیطانی خود نهضت ملی مسلمان ایران را در 28 مرداد سال 32 به سقوط بكشانند، یك حالت یأس و بدبینی در مملكت بوجود امده بود و بعلاوه بر اثر تبلیغات وسیعی كه علیه آیت‌الله كاشانی صورت گرفته بود، رابطه مردم مسلمان ایران با روحانیت مجاهد تضعیف شده و رو به سستی نهاده بود. علیرغم این كه مردم مسلمان ایران هیچگاه از اعتقاد راسخ خود به مكتب اسلام و رهبران روحانی متزلزل نشده بودند، ولی به علت توطئه‌های حساب شده شرق و غرب، یك دوران فترت و ركود در این رابطه بوجود آمد؛ اما به محض اینكه قیام امام خمینی آغاز شد و پرچم مبارزه در دست امام قرار گرفت، مردم مسلمان ایران با سرعت كم‌نظیری این خلاء را پر كردند و در اطراف امام حلقه زدند و در واقع باید گفت، مبارزه اسلامی در میهن‌مان مجدداً به مسیر صحیح خود بازگشت. شهید آیت از همان ابتدای حركت امام خمینی و در جریانات قیام 15 خرداد با تمام قوا خود را در خط امام قرار داد و بخصوص با استفاده از امكاناتی كه داشت، با تشریح اهمیت نقش روحانیت مجاهد در تاریخ، هر چه بیشتر مردم را به حقانیت راه امام تشویق می‌كرد و از آنجا كه شهید آیت امید خود را به كلی از گروههای سیاسی موجود از دست داده بود، نسبت به ایجاد یك گروه سیاسی مخفی اقدام كرد كه از طریق این توانست بسیاری از افراد شایسته را در محور خط امام متمركز كند و این گروه فعال توانست در جریان انقلاب خدمات ارزنده‌ای را به انقلاب اسلامی ایران بنماید.

شهید آیت خود پیرامون این تشكیلات سیاسی نظامی، كه با همرزمانش در سال 1345 اقدام به ایجاد آن كرده است، چنین می‌نویسد:

«این تشكیلات اصل را بر ایجاد حكومت و نظام اسلامی، ابتدا در ایران و سپس در سطح جهانی گذاشت و معتقد بود كه تنها با تكیه بر این فكر و ایده، یعنی جهان شمول شدن اسلام است كه می‌توان مردم مسلمان كشورهای عقب نگهداشته شده را بسیج كرد.» در مرامنامه این تشكیلات آمده است: «اسلام كاملترین دین و پاسخگوی كلیه احتیاجات انسانی در هر زمان و مكان بوده و بهترین تضمین برای صیانت از ارزشهای مادی و معنوی بشریت است.»

در اصل دیگر آمده است:

«بدون در دست گرفتن قدرت سیاسی، امكان استقرار حق و عدالت ممكن نیست و در دست گرفتن این قدرت در جوامعی كه تحت سلطه دیكتاتوریست، جز از طریق زور و انقلاب میسر نیست.»

و در اصل 414 تغییر قانون اساسی سابق و تدوین قانون اساسی جدید براساس ضوابط اسلامی پیش‌بینی شده است. از تاكتیكهای این تشكیلات، نفوذ مخفیانه در ارگآنهای حساس رژیم سابق، بالاخص ارتش و گارد جاویدان و ایجاد شاخه‌های مخفی بوده است، به طوری كه در جریان انقلاب این ساخه‌ها كمك بسیار مؤثری به پیروزی انقلاب نمودند. تربیت افراد جهت در دست گرفتن امور حكومتی از خدمات دیگر این تشكیلات بوده است.

شهید آیت در طول سالهای بعد از پانزده خرداد سال 1342 به تدریس اشتغال داشت و چون موضوع درسهای او عموماً جامعه‌شناسی و مسائل اجتماعی بود، می‌توانست ذهن دانشجویان خود را بیدار و آنان را در مسیر مبارزه به حركت دراورد. او كه دارای مطالعات بسیار عمیق و گسترده‌ای در رشته جامعه‌شناسی سیاسی بود، در مدرسه عالی قضائی قم و مدرسه عالی لاهیجان و دانشكده علم و صنعت و مدرسه عالی اراك به تدریس جامعه‌شناسی پرداخت و در غالب كلاسهای او دانشجویان با استفاده از نوار ضبط صوت درسهایش را منتشر می‌ساختند در همین رابطه شهید آیت چند بار در قم از طرف ساواك احضار شد و بازجوئیهای مفصلی از او به عمل آمد. وی بعلاوه، در حوزه علمیه قم در كلاسهای متعددی كه از طرف طلاب حوزه تشكیل می‌شد، به تدریس جامعه‌شناسی و تاریخ نهضت اسلامی ایران پرداخت و عده كثیری از طلاب حوزه علمیه قم همیشه در جلسات علنی و مخفی تدریس او حاضر می‌شدند.

نقش شهید آیت در جریان انقلاب اسلامی

با اوجگیری مبارزه ملت مسلمان ایران در مقابل نظام استكبار، شهید آیت یكی از اولین كسانی بود كه با سخنرانیهای خود در مساجد و دانشگاهها و ادارات دولتی به گسترش دامنه مبارزه با رژیم پرداخت و با حضور خود در این اجتماعات كه شاید بیشترین سخنرانی های شهید آیت در طی این دوران انجام شده است، نقش بسیار سازنده و فعالی در بالا بردن سطح اطلاعات توده‌های مردم ایفاء كرد. شهید آیت از همان روزهای شروع انقلاب و در شرایطی كه دستگاههای تبلیغاتی غرب درصدد برپا كردن جبهه ملی جدید بودند، به مقابله با این عوامل شناخته شده پرداخته و با اطلاعات و شناخت وسیعی كه از پرونده یك رهبران جبهه ملی داشت، افشاگریهای ارزنده‌ای درباره آنها نمود و علیرغم تمام امیدهایی كه عوامل استعمار غرب به این گروهك خطرناك بسته بودند. توانست نقش حقیقی آنان را به ملت انقلابی ما معرفی كند. نقش شهید آیت در افشای خط وابسته به آمریكا و انگلیس نقش مهمی است و در جریان انقلاب اسلامی ایران شهید آیت در رسوا كردن این خط انحرافی خطرناك، كوشش و جهاد بسیار كرده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی

با پیروزی انقلاب، شهید آیت به همراه شهید مظلوم آیت‌الله دكتر بهشتی و سایر همرزمان از مؤسسین حزب جمهوری اسلامی و عضو شورای مركزی این حزب بود كه از همان ابتدا به عنوان دبیر سیاسی حزب جمهوری اسلامی انتخاب شد. شهید آیت از بركت معلومات وسیع خود نقش فعال و باارزشی در حزب جمهوری اسلامی ایفا كرد و تمام وقت در خدمت حزب و هدفهای باارزش انقلاب اسلامی ایران قرار گرفت. او به علت دوراندیشی خاصی كه داشت، در مواقع ضروری پیشنهادهای جامع و راهگشائی جهت بررسی و اخذ تصمیمات مناسب به شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی نیز ارائه می‌داد. در این قسمت لازم است نظرات وی را در مصاحبه‌ای با روزنامه كیهان مورخه 17/10/58 كه پیرامون ضرورت حزب و نقش و مسئولیت آن در رابطه با انقلاب اسلامی اظهار داشته، آورده شود:

ـ اصولاً فكر می‌كنید وجود حزب ضرورت دارد؟ به تاریخ قرن اخیر كه بنگریم اصولاً احزاب به نفع مردم نبوده‌اند.

آیت: «این تا حدی صحیح است، ولی كاملاً اینطور نیست، 5 نفر متشكل و سازمان یافته كار صد نفر به صورت متفرقه را انجام می‌دهند و ما در حین عمل به این مسئله برخورد كرده و ضرورت آن را احساس كرده‌ایم. قبل از انقلاب هم به صورت احزاب بدون اسم و رسم متشكل بودیم و مخفی كار می‌كردیم كه هر دسته یا حزب، شاخه سیاسی، نظامی و ایدئولوژیك داشت. هر حزب می‌توانست دولتی تشكیل دهد و از نظر افراد هم كاملاً غنی بود و به آن صورت هم كه می‌گویند قحط‌الرجال است، صحت ندارد، زیرا این باصطلاح رجال حتماً نباید از پنجاه سال بیشتر داشته باشند، تا مثلاً بتوانند وزیر شوند، ما بیشتر معتقد به استفاده از نیروهای جوان هستیم. چه اشكال دارد مثلاً یك جوان 25 یا 30 ساله وزیر شود، البته ممكن است تجربه كمتری داشته باشد ولی صداقتش صد برابر بیشتر است و این برای ما بیشتر ارزش دارد. زیرا همین افراد انقلاب كرده‌اند و همین‌ها می توانند آن را به پیش ببرند، همانطور كه در اشغال سفارت آمریكا شاهد آن بودیم؛ و ما می‌خواهم توسط تشكیلات حزبی چنین نیروهای ناشناخته را جذب كنیم و بكار گیریم. بعد از انقلاب تمام گروههای مخفی ما به صورت یك حزب واحد شروع به فعالیت علنی كرد و بیشتر سعی كرد كه روی خط امام حركت كند و ترجیح داد با مردم باشد تا با روشنفكران. البته نه اینكه با روشنفكران قطع رابطه كند ولی بیشتر به رأی مردم كه اكثریت بودند، عمل می‌كرد و مردم هم از این مسئله استقبال كردند.»

در مجلس خبرگان

شهید آیت در انتخابات مجلس خبرگان، بعنوان نماینده مردم اصفهان انتخاب شد و بعنوان دبیر مجلس خبرگان انتخاب گردید. نقش آیت در مجلس خبرگان و تدوین قانون اساسی فراموش‌شدنی نیست، او به خوبی تشخیص داد كه طرح پیش نویس قانون اساسی كه به وسیله دولت موقت تدوین شده بود، نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای انقلاب اسلامی ایران باشد و به همین جهت با استفاده از تجارب تاریخ گذشته ملت ما، مسئله ولایت فقیه را به همراه فقیه عالیقدر آیت‌الله الظعمی منتظری، شهید مظلوم دكتر بهشتی و سایر اعضای هوشیار مجلس خبرگان ایران چیزی جز غلبه فراماسونها و كنار گذاردن روحانیت مجاهد نبوده است، به همین جهت با مشورتهای زیادی كه با دوستان خود كرد، برای اولین بار در طول تاریخ سیاسی میهن‌مان، مسئله نقش سازنده و باارزش روحانیت مجاهد را به عنوان یك اصل اساسی در قانون اساسی وارد ساخت و سپس مسئله فرماندهی كل قوا را كه در واقع اساس قدرت در مملكت است، به طور قانونی و رسمی در اختیار رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار داد. اگر به مذاكرات مجلس خبرگان مراجع شود به خوبی به نقش مثبت و خلاق این شهید برخاسته از توده مردم محروم پی خواهیم برد. شهید آیت كه از دوران مبارزه با نظام استكبار با حجت‌الاسلام شیخ محمد منتظری ارتباط نزدیك و دائمی داشت، در تأسیس سپاه پاسداران كوشش زیادی كرد و در مجلس خبرگان كوشش كرد كه سپاه بعنوان یك نهاد رسمی در قانون آورده شود و در تصویب اصل مربوطه به فرماندهی سپاه كه در اختیار رهبر انقلاب باشد نقش مؤثری داشت.

كاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری

در اولین انتخابات ریاست جمهوری، شهید آیت خود را كاندیدا نمود تا حزب در صورت بروز حادثه‌ای نامزد دیگری برای ریاست جمهوری داشته باشد؛ خود طی مصاحبه‌ای با روزنامه كیهان (17/10/58) در این باره می‌گوید:

«من خودم برای اولین بار در حزب، آقای فارسی را برای كاندیدایی ریاست جمهوری پیشنهاد كردم و اكنون هم او را لایق ترین فرد بین كاندیداهای معرفی شده می‌دانم، ولی حزب تصمیم گرفت فرد دیگری را از كادر مركزی كاندیدا كند تا در صورت بروز حادثه‌ای حزب بدون كاندیدا نباشد.»

پس از حذف آقای جلال الدین فارسی از نامزدی ریاست جمهوری، شهید آیت به عنوان تنها كاندیدای حزب در مقابل خطی كه بنی‌صدر نامزدشان بود و حربه تبلیغات منافقانه در دستشان مطرح می‌گردد. در این زمان كه تقریباً صحنه برای بنی‌صدر خالی شده است، شهید آیت در نطق انتخاباتی رادیویی خود مطالب مهمی بیان می‌كند كه به قسمتهایی از آن اشاره می‌شود:

«اگر در بین كاندیداها كس دیگری بود كه از نظر من حتی بالنسبه واجد خصوصیات و صفات موردنظر بود، خیلی ساده و آسان به نفع او كنار می‌رفتم، ولی اكنون چنین كسی را نمی‌یابم و از طرفی نسل جوان و پرشور و انقلابی و ایامان در اثر این جریان دچار یأس و تردید و سر درگمی شده است و بنا به تقاضای افرادی از همین قبیل است كه من هنوز با وجود آنكه اوضاع و احوال را به هیچ وجه مساعد و مناسب نمی‌بینم، زیرا روحانیت كه بخش اعظم جامعه از او الهام می‌گیرد و نیز احزاب و گروههای مؤثر به علت كمبود فرصت، به جای اینكه بین خوب و خوبتر، خوبتر را انتخاب كنند، بین نامناسب و نامناسبتر، نامناسب را می‌خواهند انتخاب كنند، یعنی از ترس زید، عمر را انتخاب می‌كنند، نه اینكه عمر را مناسبتر بدانند و او را انتخاب كنند و این موضوع انتخاب را مشكل كرده است.»

شهید آیت در ادامه سخنان انتخاباتش به نقش تبلیغات پرخرج به عنوان یك حربه امپریالیستی و غربی برای انتخابات اشاره می‌كند و می‌گوید:

«رئیس جمهور نه پودر رختشویی است و نه روغن نباتی و نه نظایر آن كه به ضرب پوستر و عكس و پلاكارد در مغز مردم فرو كنند. این همان غربزدگی و سبك تبلیغات غربی است كه ما دچار آن شده‌ایم. این همان چیزی است كه متفكران و محققات حتی غربی ها آن را دلیل ظاهری بودن دموكراسی غربی می‌دانند، نه واقعی بودن آن؛ زیرا وقتی بنا بر تبلیغات شد و نه ارشاد، كسی برنده است كه پولدارتر است.»

شهید آیت در نطق انتخاباتی تلویزیونی‌اش در مورد اهمیت انتخابات رئیس جمهوری چنین می‌گوید:

«من معتقدم كه نباید این مرحله از تاریخ را سرسری گرفت و چنین تصور كرد كه هر كسی به ریاست جمهوری برسد، فرقی نمی‌كند. موضوع آنست كه رئیس جمهوری یك مقامی نیست كه مثلاً مانند نخست‌وزیر، هر گاه بخواهیم به آسانی او را بركنار كنیم. او چهار سال قانوناً باید سر كار باشد و باید به نحوی باشد كه آنچه را اكثریت ملت می‌خواهند، حتی المقدور بدان برسند و این وضع را من در جو كنونی نمی‌یابم. جو كنونی جو غیرطبیعی است، زیرا در بین كاندیداها، نمونه طرز تفكر لااقل چندین میلیون نفر از مردم وجود ندارد.»

شهید آیت برای روشن شدن چهره منافقانه بنی‌صدر و اطرافیانش و میزان واقعیت وعده‌ها و نیز عدم اعتقاد او به ولایت فقیه، همه كاندیداها را به مناظره تلویزیونی دعوت می‌كند و می‌گوید:

«... مطالبی است كه كاندیداها در رابطه با مردم بیان داشتند و ادعاهائی است كه نموده‌اند؛ باید این روشن گردد كه این ادعاها تا چه حد با واقعیت تطبیق می‌كنند، زیرا بعضی مسائل است كه در میزان آراء تأثیر بسزائی دارد، مثلاً یا عدم اعتقاد به ولایت فقیه، اگر برای مردم روشن شود، كه كسی به ولایت فقیه اعتقاد ندارد، قطعاً چنین كسی را انتخاب نخواهند كرد، حال اگر نامزدی به این اصل اعتقاد نداشته باشد ولی مدعی اعتقاد بدان باشد، این موضوع باید برای مردم روشن گردد، و باز این مسئله احتیاج به زمان دارد و من پیشنهاد می‌كنم در مناظره تلویزیونی كه روز چهارنشبه انجام می‌شود، همه كاندیداها شركت نمایند تا این موضوع و نظایر آن روشن گردد.»

ولی متأسفانه این تقاضای او عملی نمی‌شود. شهید آیت در ادامه نطق تلویزیونی خود با شناختی كه از اطرافیان بنی‌صدر دارد، جامعه را نسبت به نقش مهم افرادی كه از اطرافیان نزدیك یك كاندیدا هستند و یا با او در یك جریان قرار دارند و پس از انتخاب او به ریاست جمهوری روی كار می‌آیند توجه می‌دهد و می‌گوید:

«من معتقدم كه اطرافیان و دوستان كسانی كه ممكن است در اثر موفقیت كاندیدایی سر كار بیایند، بسیار مهمند؛ زیرا مهمتر از خود رئیس‌جمهور، یاران و همكاران او هستند. این درست است كه هیئت وزرا را با ردِ تمایل مجلس باید تضمین نمود و از این جهت، تمام نقش به عهده رئیس جمهور نیست، ولی به هر صورت به تناسبی كه رئیس جمهور نقش دارد، خواه ناخواه اطرافیان و دوستان او هم مؤثرند.»

شهید آیت خواهان افشای تمام اسناد جاسوسخانه شد

شهید آیت، به دنبال افشاگریها و بیان نقطه نظرات سازنده و هشداردهنده خود در نطقهای انتخاباتی رادیو تلویزیونی‌اش، در نامه‌ای به وزارت كشور خواستار 15 روز تأخیر انتخابات می گردد و در این نامه به تبلیغات بسیار غلط بعضی از نامزدها اعتراض می‌كند و خواستار روشن شدن میزان مخارج تبلیغات كاندیداها به عنوان بهترین محك تمیز افراد درست از نادرست و نیز افشای تمام اسناد جاسوسخانه در این رابطه می‌گردد. متن نامه چنین است:

بسمه‌تعالی

وزارت محترم كشور                                                                                         1/11/58

احتراماً چون اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سرنوشت‌ساز و نسبت به انقلاب اسلامی ایران تعیین‌كننده است و چه بسا كه اگر درست انجام نگیرد خدای ناكرده موجب شكست و یا حداقل انحراف انقلاب خواهد شد و از آنجا كه به علت حوادث و وقایع غیرمنتظره و نیز توطئه‌ها و دسائس بیگانگان و امپریالیستها و تبلیغات بسیار غلط و غیراسلامی بعضی از نامزدهای ریاست جمهوری جو انتخابات، غیرطبیعی و غیراخلاقی و غیراسلامی شده است و از همه مهتر خروج آقای جلال‌الدین فارسی از صحنه انتخابات، چندین میلیون نفر را سرگردان و بلاتكلیف ساخته است، به علاوه قانون اساسی می‌گوید در صورت فوت یكی از نامزدها ده روز قبل از اخذ رأی، انتخابات باید دو هفته به تعویق افتد و روشن است كه در اینجا فلسفه چنین قانونی ناظر به مورد فوت تنها نیست و منظور، خروج یكی از كاندیداهای مؤثر از جریان انتخابات است لذا تقاضای تعویق انتخابات ریاست جمهوری را دارم و پیشنهاد می نمایم كه به منظور آنكه تداركاتی كه وزارت كشور تهیه دیده است هدر نرود انتخابات مجلس شورای ملی را جلو اندازند چون رئیس جمهور به هر ترتیب قبل از مجلس شورای ملی نمی‌تواند كار خود را شروع كند زیرا مطابق قانون اساسی موظف است در برابر مجلس سوگند یاد كند و نخست‌وزیر و وزراء نیز باید با رأی تمایل مجلس انتخاب شوند. به دلایل مذكور و بسیاری دلایل دیگر كه در صورت ضرورت به استحضار خواهد رسید ایجاب می‌كند كه انتخابات ریاست جمهوری به تأخیر افتد كه قطعاً به صلاح ملت و انقلاب است و عدم تأخیر، ضایعات فراوانی بوجود خواهد آورد. اضافه بر تمام آنچه كه اشاره شد تقاضا دارم كه میزان مخارج تبلیغات انتخابات و منابع تأمین آن از طرف هر یك از كاندیداها روشن شود و این موضوع بهترین محك تمیز افراد درست از نادرست خواهد بود. افشاء ساختن كلیه اسناد یافت شده در جاسوسخانه آمریكا می‌تواند گام بسیار بزرگ دیگر در جهت طبیعی ساختن جو انتخابات باشد.            

                                                                                         با تقدیم احترام ـ سیدحسن آیت

در مجلس شورای اسلامی

در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی پس از پیروزی انقلاب، شهید آیت با به دست آوردن 1346899 رأی یعنی 9/63% از آراء مردم شریف تهران به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و مردم ما یكبار دیگر مراتب حق‌شناسی و قدردانی خود را نسبت به فداكاریهای این شخصیت بزرگ نشان دادند. در اینجا این نكته مهم تاریخی را خوب است یكبار دیگر به یاد بیاوریم كه دفتر هماهنگی بنی‌صدر از شدت عناد و دشمنی كه با آیت داشت، خواستار حذف اسم آیت از لیست حزب جمهوری اسلامی شده و اعلام كرده بود كه حاضر است هر 30 نفر افراد معرفی شده از طرف حزب و گروههای ائتلافی را بپذیرد، به شرط اینكه اسم آیت در بین كاندیداها نباشد؛ و سرانجام دیدیم كه وقتی با شكست مواجه شدند و آیت با آراء درخشان مردم تهران انتخاب شد، با توسل به حیله های شیطانی و برپا كردن جنجال نوار معروف درصدد برآمدند كه اعتبارنامه او را در مجلس ابطال كنند ولی همانطور كه شهید آیت به هنگام دفاع از خود در مجلس گفت: بنی‌صدر و دارودسته او مكر و خدعه كردند ولی مكر و حیله ایشان به خودشان برخواهد گشت و چنین شد و آیت در نزد ملت مسلمان و فداكار ما روسفید و روسیاهی برای بنی‌صدر و دارودسته جنایتكار او باقی ماند و دچار همان سرنوشتی شدند كه در خور آنان بود.

نقش آیت در مجلس شورای اسلامی، بسیار برجسته و درخشان بود او كه در بسیاری زمینه‌ها صاحبنظر بود به علت داشتن وسیع و معلومات گرانبهائی كه داشت در زمینه‌های بحث بودجه بحثهای تدوین آئین‌نامه مجلس، نقش فعالی را به عهده داشت. شهید آیت در همین دوران خدمت در مجلس، چهره بسیاری از منافقین و افراد وابسته به غرب را افشاء كرد و حقیقتاً علیرغم كوتاه بودن دوره زندگی پارلمانی او به جرأت می‌توان رفتار و گفتار شهید آیت را در مجلس الگوی برجسته‌ای از یك نماینده مؤمن و متعهد و انقلابی محسوب كرد. گزیده‌ای از سخنان پیش از دستور شهید آیت در مجلس شورای اسلامی، بیانگر این مطلب است.

خصوصیت و ویژگی‌های شهید آیت

اول: اطلاعات و سیع در زمینه سیاسی و انقلابهای جهان

می‌دانید كه آیت در چندین رشته تحصیل كرده بود: در حقوق، ادبیات، علوم اجتماعی، عربی. او اینها را درس می‌داد، در دانشگاه ملی عربی را به دانشجویان تدریس می‌كرد، حقوق را به دانشجویان در مدرسه عالی قضائی قم و جاهای دیگر تدریس می‌كرد، ادبیات و علوم اجتماعی را در مدارس مختلف و دانشكده‌های مختلف تدریس می‌كرد و با سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه آشنائی داشت اما اینها در مقابل اطلاعات سیاسی او بسیار بسیار ناچیز بود دوستانش وقتی می‌خواستند از او نام ببرند می‌گفتند دایره‌المعارف رجال سیاسی ایران و جهان. كافی بود شما در تاریخ پنجاه سال اخیر (بخصوص) یك نفر از رجال سیاسی حتی گمنام معرفی كنید تا تمام خصوصیاتش را برای شما بگوید، به شما می‌گفت كه این در چه سازمآنهایی بوده و در چه روزنامه‌هایی مقاله می نوشته، چه كتابهایی نوشته، در كدام دوره قانونگذاری شركت كرده، چه سمتهایی داشته و خط سیاسی‌اش چیست؟ حافظه‌ای بسای ربسیار قوی داست، نسبت به انقلابهای جهان مطالعاتش خیلی زیاد بود به خصوص نسبت به آنچه كه در دنیای عرب و خاورمیانه می‌گذشت. او به اندازه‌ای به مسائلی كه در خاورمیانه و كشورهای عربی می‌گذشت علاقه مند بود كه به جرأت می‌توان گفت بیشتر نطق های جمال عبدالناصر را از رادیو گوش كرده بود هر شب كه رجال برجسته سیاسی دنیای عرب نطقی داشتند كوشش می‌كرد كه خودش را به آن نطق برساند. نسبت به انقلاب فلسطین علاقه‌مند بود. تاریخ انقلاب الجزایر و تاریخ سیاسی مصر را عمیقاً مطالعه كرده بود. كتابهای زیادی در رابطه با انقلاب مصر و افسران جوان سازمان افسران انقلابی مصر و زندگی و حوادثی كه در مصر و در خصوص عبدالناصر می‌گذشت مطالعه كرده بود.

دوم: استحكام عقیده، جسارت و قدرت پیش‌بینی

او در آنچه كه به آن ایمان و اعتقاد داشت بسیار محكم و پابرجا بود وقتی كه می‌دانست انچه كه می‌گوید حقیقت دارد برایش مهم نبود كه چند نفر از او حمایت می‌كنند و این موضع نه تنها در دوران مبارزه، حتی بعد از پیروزی انقلاب هم مشاهده می‌شد. به هیچ وجه در فكر این نبود كه حقیقت را فدای مصلحت كند و برای بدست آوردن رضایت یك عده، حقایق را نادرست بگذارد. حقایق را خیلی خوب پیش‌بینی می‌كرد. سال 53 بود كه خفقان خیلی شدید شده بود، صحبت بود در یكی از جلسات كه آیا شما حدس می‌زنید كه در ده سال یا بیست سال آینده این حكومت با این نفوذ عظیمی كه آمریكا، این شبكه گسترده جاوسسی قدرتهای استعمارگر غرب، در آن كرده می‌تواند تغییر كند؟ و او بسیار قاطع و صریح می‌گفت كه این حكومت چند سال دیكر بیشتر عمر ندارد، و تمام نگرانیش بعد از پیروزی بود.

او همیشه می‌گفت من از این حكومت نگرانی ندارم چون مطمئنم این حكومت چند سالی بیشتر دوام ندارد، می‌گفت همه نگرانی من آن روزی است كه این حكومت ساقط می‌شود و باز می‌خواهند كهره‌سازی كنند و همان بلائی را كه بر سر نهضتهای گذشته ما آوردند باز هم بیاورند. آن خطهای انحرافی و مهره‌های امپریالیسم، درون نهضت‌های گذشته ما آوردند باز هم بیاورند. آن خطهای انحرافی و مهره‌های امپریالیسم، درون نهضت جاسازی بشوند و انقلاب و نهضتی را از درون منفجر كنند. این بزرگترین نگرانیش بود و به راستی باید این را بگویم كه در راه افشای این مهره‌های بعد از پیروزی و در افشای این چهره‌های مزدور بیشترین نقش را بازی كرد و خود قربانی این هدف شد.

سوم: او برخاسته از ستمدیدگان و محرومان جامعه بود

آنها كه اینقدر دم از مبارزات طبقاتی می‌زنند و اكثر رهبرانشان در رفاه و آسایش مادی به سر می‌برند بیایند زندیگ این برادر شهید را مطالعه كنند؛ او متعلق به مردم مرحوم این جامعه بود او در عین حالی كه این همه بار مسئولیت مبارزه را به دوش گرفته بود ناگزیر بود كه ساعتهای زیادتری، بیشتر از آنچه كه رسماً باید تدریس كند به تدریس در جاهای مختلف بپردازد تا بتواند امرار معاش كند و زندگیش را تأمین كند. یكی از مسائلی كه در طول مبارزات برای وی پیش آمده بود خانه به دوشی ایشان بود، بخاطر اینكه خانه نداشت هر روز از این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم كه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم مه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم كه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم كه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به دوشی، یك روز در چهارراه سیدعلی، یك روز در خیابان شمیران، احتمال داشت در این حمل و نقل‌ها و در این رفت‌و‌آمدها و جابجا شدن‌ها مدارك درز پیدا كند. بالاخره با فشار و اصرار دوستان او را مجبور كردند با پول قرض گرفتن از بانك و با هزار جور گرفتاری یك خانه بسیار محقری در نارمك بخرد همین خآنهای كه هنوز هم در آنجا زندگی می‌كرد و در آنجا شهید شد كه هنوز هم روی این خانه بدهكاری دارد. یك انسانی كه این همه در مبارزات نقش داشته چقدر باید بخاطر مسائل مادی در فشار باشد و این موضع طبقاتی آیت بود.

چهارم: اصولی بودن برخوردهایش

آیت یكی از اصولی ترین افراد بود، با هیچكس شوخی نداشت، هیچ گاه حرفهای زننده و زشت در مورد بدترین دشمنانش بكار نمی‌برد، همواره با مسائل اصولی برخورد می‌كرد و دشمنانش را آنطوری كه بودند می‌دید. می‌گفت من می‌دانم كه او در این مورد پیروز می‌شود، می‌دانم كه او قویتر از من است اما من باید در مقابل او بایستم. هیچ وقت در انتقادها و برخوردها از حدود اخلاق اسلامی خارج نمی‌شد، آن روزی كه بنی‌صدر به ریاست جمهوری رسید و می‌خواست به یك شكلی در داخل حزب جمهوری اسلامی شكاف بیاندازد و افراد حزب را به جان هم بیندازد خیلی علاقه داشت كه با آیت تماس بگیرد و پیغامهای زیادی داده بود كه بگوئید بیاید اینجا بنشینیم با هم صحبت كنیم، آن مناعت طبعی كه در آیت بود حكم كرد كه پیغام بدهد من با تو كاری ندارم، اگر كاری دارید تشریف بیاورید منزل ما. بالاخره دو تن از دوستان وی واسطه شدند كه جای ثالثی انتخاب كردند كه بنی‌صدر و آیت در آن جلسه تا 2 یا 3 نیمه شب 4 یا 5 ساعت مذاكره كردند. (و بجاست آن برادران كه آن شب آنجا بودند تا آنجا كه حافظه‌شان یاری می‌كند چیزهایی را كه آن شب گفته شده و ردوبدل شده، به روی كاغذ بیاورند تا به عنوان یك سند تاریخی استفاده شود.) آن روز بنی‌صدر كوشش كرده بود كه ببیند می‌تواند آیت را به این سمت بكشاند و در مقابل حزب قرار بدهد اما برخورد آیت با او اصولی بود؛ به او گفته بود كه اگر باز هم انتخاب بشوی من مخالف تو هستم، و به تو رأی نخواهم داد اما در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی اگر درست حركت كنی، اگر در خط اسلام حركت كنی از تو حمایت خواهم كرد و اگر انحراف پیدا كنی در مقابلت خواهم ایستاد. (بنی‌صدر به دنبال همین جلسه بود كه فهمید با او نمی‌تواند كنار بیاید و كوشید كه چهره او را در جامعه خراب كند و مسئله نوار را مطرح كرد) برخورد او با مسائل خیلی اصولی بود. وقتی كه راجع به بودجه صحبت می‌شد، در یكی از جلسات همه فشار می‌آوردند كه شما چرا این قدر روی مسئله بودجه انتقاد می‌كنید او یك تنه در مقابل همه این حرفها ایستاد، می‌گفت ما در عین حالی كه این دولت مكتبی را حمایت می‌كنیم اما قراركان بر این نیست كه هر چیزی را چشم بسته قبول كنیم، بایستی حقایق را گفت و روی چیزهای صحیح ایستاد. و اینها همه نشان‌دهنده برخوردهای اصولی او بود.

پنجم: آیت مكتبی بود

سخت به اسلام عشق می‌ورزید، اگر مرامنامه سازمان مخفی شهید آیت كه چهارده تا اصل است شكافته شود همان مرامنامه كه سال 1346 تدوین شد، اصل سیزدهم آن می‌گوید: اسلام كاملترین دین و پاسخگوی كلیه احتیاجات انسانی در هر زمان و مكان بوده و بهترین تضمین برای صیانت ارزشهای مادی و معنوی بشریت است و در تدیون این اصل آیت نقش مهمی داشت. او معتقد بود كه اسلام را ما نباید محضور كنیم و زندانی كنیم در چهارچوب ایران و در مرزهای ایران، سخت به بین‌المللی كردن اسلام و به جهانی كردن اسلام و به جهانی كردن اسلام اعتقاد داشت و یك مقداری علاقه او به عبدالناصر و به سایر كسانی كه بیشتر انقلاب و اسلام را به صورت جهانی می‌خواستند مطرح كنند از همین جا نشأت می‌گرفت و می‌گفت به جای اینكه بایستیم تا بیایند در خانه ما به ما حمله كنند ما باید سراغ دشمنان برویم و در سطح منطقه و خاورمیانه در خانه آنها با آنها بجنگیم. از اول پیروزی انقلاب می‌گفت هر روز مسامحه در مقابل عراق و سایر قدرتهای استعمارگر و دست‌نشانده منطقه به زیان ما تمام خواهد شد. او به خط نه شرقی و نه غربی سخت اعتقاد داشت كه بهترین نمونه دشمنان او هستند. شما می‌بینید یك طیف وسیع از نیروهای چپ و راست در مقابل او ایستاده بودند، جبهه ملی كه سخت زیر نفوذ آمریكا است و آمریكا تا اعماق آن نفوذ كرده و مهره‌های خودش را جاسازی كرده و احزاب وابسته به آن پیكار، طوفان و امثال آن همه و همه مخالف سرسخت او بودند و این نشانگر این است كه او در خط نه شرقی و نه غربی حركت می‌كرد.

ششم: پرتلاش و پركار بود

بسیاری از شبها را بیش از یكی دو ساعت نمی خوابید و كار می‌كرد. كسی كه انقدر ناراحتی قندش زیاد شده بود كه دكتر به او گفته بود حتماً باید انسولین بزنی و نمونه اراده قوی او در این مورد خاص كه به پزشك گفته بود چون انسولین یك حالت اعتیاد می‌آورد من انسولین نمی‌زنم و دلیلش هم این بود كه می‌گفت اگر ما را دستگیر كنند در زندان ممكن است همین مسئله انسولین، انسولینی كه اعتیاد پیدا كردم یك نقطه ضعفی بشود و ما را زیرفشار قرار بدهند و به پزشك گفته بود من انسولین نمی‌زنم اگر دوایی، قرصی، رژیم غذایی بخواهی من رعایت می‌كنم . پزشك به او گفته بود اگر انوسلین نزنی تا یكی دو ماه دیگر می‌میری گفته بود بمیرم. انسولین نزد و جالب این كه بعد از چند ماه وقتی خونش را آزمایش داده بود میزان قند او كاهش پیدا كرده بود. اراده‌ای خیلی وقی داشت. در مقابل این مسائل بسیار پرتلاش و پركار بود. اكثراً شبها تا ساعتهای یك و دو جلسه داشت در عین حال سخت به تدریس، به مطالعه، به مطالعه اخبار سیاسی جهان، تحلیل‌ها و غیره مشمول بود و از مسائل روز به هیچ وجه عقب نمی ماند.

هفتم: اعتقاد عمیق او به انقلاب فرهنگی

او معتقد شده بود اگر انقلاب فرهنگی ما به ثمر نرسد ما در این انقلابمان پیروز نخواهیم شد و پیروزی‌هعای بدست آمده را از دست خواهیم داد.

شهادت و پس از شهادت

همسر شهید آیت در مورد شهادت او سخن می‌گوید:

« آن روز ساعت 5/6 صبح جلسه داشت مثل اینكه آن روز به من الهام شده بود كه حادثه‌ای پیش خواهد آمد، محسن را بیدار كردم، محافظ هم در حیاط قدم می‌زد و ماشین را اماده می‌كرد قبل از اینكه از منزل خارج شود تلفن زنگ زد، گفتم امروز كمی دیر برو، مجلس اكثریت پیدا كرده، خسته‌ای، مریضی، چند روزی مرخصی بگیر گفت نه، هفته آینده مجلس راجع به مطبوعات جلسه خواهد داشت (مدتها بود كه روی لایحه مطبوعات كار می‌كرد) بعد از لایحه مطبوعات شاید یك هفته‌ای مرخصی بگیرم خلاصه با تلفن صحبت كرد، چند دقیقه به هفت مانده بود، معمولاً من بدرقه‌اش می‌كردم ولی آن روز در آشپزخانه‌ كار داشتم، باعجله به آشپزخانه رفتم، رفت توی حیاط و سوار ماشین شد، از در خارج شدند، ناگهان صدای رگبار شنیدم رفتم بالای تراس، دیدم خودش را انداخت پشت بشكه نفت، مرتب صدای رگبار می آمد و من هم فریاد می‌كشیدم، دویدم توی كوچه، راننده شوكه شده بود، چند ثانیه بیشتر طول نكشید همه ماجرا بین یكی دو دقیقه به هفت اتفاق افتاد دیدم محافظش تیر خورده و خونریزی دارد و خودش هم از ناحیه گردن و مغز تیر خورده بود، او را از ماشین بیرون كشیدم دیدم ازبینی و دهانش خون بیرون زد، رنگش زرد شدو.... »

«دكتر آیت، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی شهید شد»

سرویس خبری در اربعین 72تن از شهدای پاكباز اسلام ویاران وفادار امام و در چهلمین روز شهادت بسیاری از اعضای متعهد حزب شهید پرور جمهوری اسلامی، دكتر حسن آیت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو دیگر این حزب حین خروج از منزل مسكونی خود مورد سوءقصد قرار گرفت و به جمع یاران گلگون كفن خویش پیوست . براساس گزارشهای رسیده دكتر حسن آیت صبح دیروز هنگامیكه به همراه دو محافظش از منزل خود واقع در خیابان 30 متری نارمك كوی افشار خارج می‌شد پس از سوارشدن بر اتومبیل خود از سوی سه سرنشین یك اتومبیل بنز شیری رنگ كه از ساعت‌ها قبل در انتظار ایشان بودند مورد هدف دهها گلوله قرار گرفت و در دم به شهادت رسید. ترویست ها نیز پس از این جنایت در حالی كه از معركه می‌گریختند تنها شخصی را كه از دور شاهد قضیه بود زیر گرفته و به این تربیت متواری شدند. در این حادثه همچنین محافظان دكتر حسن آیت كه از ناحیه دست و كمر مجروح شده بودند به بیمارستان 17شهریور انتقال یافتند، در این رابطه یكه از مجرومین سرپایی معالجه و دیگری بستری گردید. جسد دكتر آیت نیز به بیمارستان رویال انتقال یافت. گفته می‌شود كه بیش از 50گلوله به طرف اتومبیل شهید دكتر آیت و محافظانش شلیك شده است و به همین دلیل تمام نقاط اتومبیل سوراخ سوراخ شده است. شهید حسن آیت تنها كسی بود كه جلوتر از همه پرده از چهره ضد اسلامی بنی صدر و دارو دسته اش برداشت و غائله‌ای‌كه منافقین تحت عنوان «نوار آیت »به راه انداختند امروز حقانیت وی رابه ثبات می‌رساند.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          (روزنامه جمهوری اسلامی -15/5/60)

 

 

تعداد بازدید 4307 بار